Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. 9. 2013 operace TTA levého kolene

20. 9. 2013

 11. 9. 2013 - Operace TTA levého kolene na klinice Vetcentrum Stodůlky.

Ve středu 11. 9. ve 12 hod. jsme byli s Beluškou na TTA operaci na klinice ve Vetcentru Stodůlky. Operoval jí na naší žádost primář Duchek, myslím, že jeden z nejlepších ortopedů v Praze. 

Museli  jsme tu operaci odložit až takhle do září, protože  Bella brala 2 měsíce silná antibiotika na ten zánět středního ucha, a pak jsme museli měsíc čekat, jestli se  zánět nevrátí a také, aby se organismus dal trochu po té léčbě dohromady. Má po těch antibiotikách zvýšené krevní testy na játra a cholesterol, ale už to klesá. ZAKLEPU ouška už jsou měsíc v pořádku:-D, aniž by brala nějaké léky! 

5 dní před plánovanou operací jsem  začala dávat Belle homeopatikum : Arnica montana 15 CH - na zmírnění krvácení při zákroku a urychlení hojení.
No jako napotvoru začala Bella večer před operací hárat, čekali jsme to až koncem září, no bohužel to přišlo dříve. Snad to nebude moc vadit, MVDr. Duchek říkal, že může při operací více krvácet, ale prý to bylo vše v pořádku. Tak snad Arnica zabrala?
Operace levého kolene proběhla dobře, primář říkal, že menisky má v pořádku, ale už tam neměla  vůbec žádné vazy - úplná (totální) ruptura LCC a artrózní výrůstky, které byly už centimetr velké, protože chodí s rupturou vazů cca 2 roky. Strašně mě mrzí, že jsme to nevěděli a neřešilo se to včas. Udělala se revize celého kolene a artróza se odstranila, kde to šlo. Mělo by se Belušce, až se to zahojí, ulevit a artróza zpomalit. Pak se uvidí, co se dá dělat s artozou dál.

Bella dostala sádru, prý se to na této klinice dává, aby měla nohu zpevněnou a také, aby zabránilo lízání a kousání stehů. Stehy jsou samovstřebatelné, takže se nemusí vůbec vyndavat. Na sundání sádry máme jet za 14 dní, tak doufám, že vše bude v pořádku. Za měsíc se pak provede kontrolní rentgen. Trochu mě mrzí, že nemám tu jizvu pod kontrolou a nemohu jí to mazat Aloe vera gelem od LR.
 Léky které Bella dostala :
  • antibiotika Synulox 2 tablety ráno a 2 tablety večer po jídle  (celkem na 7 dní)
  • analgetika na bolest Rimadyl - 1 1/2 tablety ráno a večer (celkem na 10 dní)

na otok Bella nic nedostala a tak jí dávám:

  • Wobenzym 3x denně 5 tablet na lačno
  •  homeopatika na otok: Apis mellificia 15 CH a Bryonia alba 15 CH střídavě 3 kuličky po hodině ( dokud otok nezmizí, cca 4 dny)
  • homeopatika na hojení : Arnica montana 9-15 CH a Symphytum officianale 15 CH  - 5 kuliček 2-3x denně (zatím bere pořád)
  • Rhus toxicodendron 15 CH 5 kuliček 2x denně  první 4 dny.

Bellu jsme si už za 2 hodiny po operaci vezli domů, byla ještě celou cestu autem pod narkózou (cca 1 1/2 hod.) a probudila se těsně před naším baráčkem. Za pomoci kamarádů jsme jí sundali z kufru auta i s dekou na žíněnku a přenesli domů. Celý zbytek dne  byla Bella jak opilá a celou noc kňučela. Pořád jsme jí musela v noci hladit. Zpočátku jí  vůbec nešlo se postavit, museli jsme jí pomáhat, chůze byla jen takové poskakování po třech, to jsem  se bála, aby si něco neudělala s tou pravou zadní, kde je také úplná ruptura LCC. Každou chvíli si Bella na zahradě sedala.  
Po 2 dnech se začala Bella o sádru opírat a začínala při chůzi zapojovat i tu operovanou nohu. Otok je vidět jen podle packy, která není v sádře. Packa první 3 dny po operaci otekla, byla jednou tak velká než je pravá zadní.
Dnes po 8 dnech už žádný otok není. Bella začala chodit  na všechny 4 a skoro vůbec nekulhá, jen ty první kroky chvíli pokulhává. Ve stoje si také ulevuje a na tlapku tak lehce o špičku se opírá. Ale takhle to dělávala i před operací.

navecer-po-operaci.jpgPříjezd domů po operaci

druhy-den.jpgPrvní den po operaci

Tři dny po operaci tedy 14. 9. 2013

treti-den.jpg

3.-den.jpgUž Bella začala sama chodit, zvedat se a ani moc nekulhá -3 dny po operaci

treti-den-po-operaci.jpg

sobota-3.den.jpg

treti-den-po-tta.jpg

p9140298.jpg


 Po novém roce nás čeká další operace TTA tentokrát pravého kolene, tak doufám, že vše se vydaří a Bella bude v létě už konečně v pořádku a bude zase lítat a chodit se mnou na dlouhé procházky přírodou.
 
P.S.: Pořád také myslím na to, jak je ta ruptura křížových kolenních vazů zrádná, protože se né vždy rozpozná. Bella sice  skoro půl roku kulhala-podzim 2010 (no to ten blbec veterinář ze Žatce nic nepoznal a píchal jen injekce:-(() Pak přestala Bella kulhat a naučila se s tím chodit, aniž by to bylo nějak vidět. Jen hůře stávala, sedala a lehala si vždycky na bok, a pak se někdy kulhání vracelo. Třeba na podzim, nebo když lítala venku se psy, nebo prudce vyběhla za zajícem. Také při vítání, když jsme přijeli z práce, tak neuměla pořádně na nás vyskočit, nebo se opřít o zadní a stát a koukat nám ve stoje do očí, tak jak to leonbergeři dělají. Ale to jsem byla na jednu stranu ráda, protože by jí zase mohly třeba zadní nohy podklouznout.  Také si na levou nohu ve stoje často ulevovala, stála jen jakoby na špičce tlapky. Pořád jsem si v duchu říkala, že to asi není úplně v pořádku, ale zase když nám veterinář řekl, že je to v pořádku, tak jsme tomu věřili. Navíc všude v knížkách se píše, že leonbergeři mají často s kulháním a stáváním problém. Také na výstavách, kde vždy dostávala známku výborná, nebo bonitaci si rozhodčí ničeho při klusu a ve stoje nevšimli.  Jen na zkouškách nebo v loni na soustředění v Březně rozhodčí říkali, že si divně sedá a zvedá, že má divnou chůzi, ale to jsem si zase říkala, že posuzují jen pracovní plemena a leonberger málokdy na nějakou zkoušku zavítá, takže  co se jim nezdá.
No je to pro mě velká zkušenost do budoucna. Kdybych věděla to co dnes, všechno by dopadlo jinak.